Մայիսի 5-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների իրականացմանն օժանդակող ԱՄՆ-ի եւ Միացյալ Թագավորության փորձագիտական խմբի հետ:
Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել փորձագիտական խմբի աջակցությունը պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայմանը եւ ընդգծել հանձնաժողովի մասնակցությունը գործընթացի բոլոր շրջափուլերին` անվտանգության միջավայրի, ներքին եւ արտաքին սպառնալիքների գնահատման, պաշտպանության ոլորտում շահառու մարմինների դերերի ու առաջադրանքների հստակեցման, ՀՀ զինված ուժերի զարգացման եւ այլ ուղղություններով:
Քննարկվել են պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների իրականացման ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարները, մասնավորապես ընդգծվել է պաշտպանության ոլորտի նոր օրենսդրության ձեւավորման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է օրենսդրության համապատասխանեցումը Սահմանադրության փոփոխություններին եւ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքներից բխող պահանջներին:
Փորձագիտական խումբը հայտնել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովի հետ համագործակցելու իր պատրաստակամությունը՝ ոլորտի օրենսդրության եւ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործման նպատակով:

5 мая председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с группой экспертов США и Соединенного Королевства, содействующих реализации результатов ревизии оборонной стратегии РА.
К.Нагапетян высоко оценил содействие экспертной группы по второй стратегической ревизии обороны и подчеркнул участие комиссии на всех этапах процесса –   в оценке среды безопасности, внутренних и внешних угроз, роли заинтересованных органов и уточнения заданий в сфере обороны, развитии Вооруженных сил РА и на других направлениях.
Обсуждены перспективы сотрудничества в реализации результатов ревизии оборонной стратегии, в частности подчеркнута необходимость обновления законодательства в сфере обороны. В этом контексте К.Нагапетян   особо выделил гармонизацию законодательства с изменениями Конституции РА и требованиями, вытекающими из результатов ревизии оборонной стратегии.
Экспертная группа выразила готовность сотрудничать с постоянной комиссией НС в   целях совершенствования механизмов парламентского контроля законодательства в оборонной сфере.